2012 m. rugpjūčio 27 d., pirmadienis

kas vilniuje galėtų dominti turką?

Turkija ir turkai - dar vienas mano susidomėjimo objektas, todėl man žinomomis sąsajomis su šia šalimi ir tauta pasidalinsiu kuo skubiau. Kaip ir su Ispanija, su Turkija itin daug ryšių atrasti nepavyko, bet šis tas vis tiek yra:
1. XV a. turėjome bendrą sieną su Turkija. Tuomet Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, žinia, valdos tęsėsi iki pat Juodosios jūros, o tame pačiame pajūry Krymo chanatą valdė ne kas kitas, kaip Osmanų imperija. Vikipedijoje galima rasti ir tokių istorijos detalių, kad pvz. žinomos Girėjų dinastijos pradininkas Chadži Girėjus yra gimęs Trakuose, LDK padedant jis tapo Krymo chanu, o valdant jo sūnui Krymo chanatas tapo Turkijos vasalu.

2. Jonas Rustemas: Konstantinopolyje gimęs turkų kilmės XVIII-XIX a. dailininkas, Vilniaus universiteto profesorius, parengęs didelį būrį Lietuvos dailininkų ir sukūręs daugybę išraiškingų tuometinių vilniečių portretų. Plačiau apie jį ir jo paveikslus virtualioje parodoje.
3. Konstantinopolyje paskutines savo dienas praleido ir mirė garsus Lietuvos poetas Adomas Mickevičius. Ten yra ir jo muziejus. Vilniuje galima aplankyti Konrado celę - vietą, kur vienas paskutiniųjų dienų gimtinėje leido poetas.
4. Šv. Elena (kurios skulptūra puošia Katedros frontoną) buvo imperatoriaus Konstantino Didžiojo, įkūrusio Konstantinopolį, dabartinį Stambulą, motina.
5. Yra ir daugiau su Turkija susijusių šventųjų, garbinamų Lietuvos katalikų ir turinčių savo vardo bažnyčias Vilniuje. Šv.Paulius (Šv.Petro ir Šv.Pauliaus bažnyčia) - gimęs Tarsoje, netoli Mersino,  Šv.Mikalojus (Šv.Mikalojaus bažnyčia) - gimęs Lykijoje, miręs Miroje. 
6. Trakuose jau 600 metų gyvena dvi tiurkų kilmės tautos: karaimai ir totoriai. Jie kalba/rašo į turkų kalbą panašiomis kalbomis (karaimų ir totorių), turi savo tradicijas ir papročius, išpažįsta savo religijas (karaizmą ir islamą). (Pažadu, kad netrukus bent vienas mano įrašas bus skirtas šioms mažumoms ir su jomis susijusiomis įdomybėmis).

Be šių dalykų turkams gali būti įdomu nueiti prie Turkijos Respublikos ambasados (Didžioji g. 37), į Turkų kalbos centrą Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Orientalistikos centre.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą